Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

1852 Racine City WI Miscellaneous Directory

MISCELLANEOUS DIRECTORY

 

FIRE DEPT. OF THE CITY OF RACINE

M.G. Armour, Chief Engineer

Jacob Wrattan, First Assistant

C.B. Roff, Second Assistant

ENGINE COMPANY NUMBER ONE

S.F. HEATH, Foreman

C.L. Bunce, 1st Assít Foreman

S.G. Knight, 2nd Assít Foreman

A.J. Redburn, Secíy and Treasurer

J.H. Hinds, Trustee Committee

John Ramsdell, Trustee Committee

C.W. Spafard, Trustee Committee

This Company was organized in the year of 1849, and received its

machine in July of the same year. Their machine is of Waterford,

NY manufacture, piano-deck. The Company consists of 42 members.

ENGINE COMPANY NUMBER TWO

CHARLES H. IRVING, Foreman

James Travers, 1st Assít Foreman

____________, 2nd Assít Foreman

Thomas D. Jamieson, Secíy

Chauncey Bunday, Treasurer

Peter Dufore, Steward

C. Bunday, Trustee Committee

H. Wood, Trustee Committee

George Foster, Trustee Committee

This Company was organized in June, 1849, and received its Machine

The ensuing Fall, which is of Newburyport manufacture; the Company

Is now composed of 38 members.

 

 

ENGINE COMPANY NUMBER THREE

EVAN LEWIS, Foreman

John V. Jones, 1st Assít Foreman

Evan Evans, 2nd Assít Foreman

Edward Letsom, Secíy

Richard J. Davis, Treasurer

Owen Roberts, Trustee Committee

Hugh D. Williams, Trustee Committee

David Pritchards, Trustee Committee

This Company was also organized in 1849, and received its Machine in

in July of the same year; the Company is comprised of 40 sturdy

Welchmen. The Engine is of Waterford manufacture.

HOOK & LADDER COMPANY NUMBER 1

GEORGE R. BARROWS, Foreman

Robert Castile, 1st Assít

A.B. Finch, Secíy

RACINE CITY MILITARY CORPS.

GOVERNORíS GUARDS

GEORGE WUSTUM, Captain

Ernest Hoeffner, 1st Lieutenant

Charles Bliss, 2d Lieutenant

Peter Hetterick, Sec. 2d Lieutenant

Samuel Myers, Secíy

Xafer Haas, Treasurer

Christopher Wustum, 1st Sergeant

George Britts, 2d Sergeant

Adolph Flaisher, 3d Sergeant

Jacob Kawelti, 4th Sergeant

Albert Miller, 1st Corporal

John Graitch, 2d Corporal

Xafer Haas, 3d Corporal

Frederick Ulrich, 4th Corporal

George Wustum, Director

Ernest Hoeffner, Director

Charles Bliss, Director

Peter Hetterick, Director

Infantry Arms and Equipments on deposit with the Company, sixty

stand. The Company now numbers about fifty-seven members.

EMMETT GUARDS

EDWARD McKEY, Captain

Thomas Falvey, 1st Lieutenant

John McGinnis, 2d Lieutenant

Denis Smith, Sec 2d Lieutenant

Peter Jennings, Secíy

John McGinnis, Treasurer

Peter Lynch, 1st Sergeant

Thomas McKey, 2d Sergeant

Michael Murphy, 3d Sergeant

Thomas Hogan, 4th Sergeant

Andrew Shaw, 1st Corporal

Barney Lavin, 2d Corporal

Gregory Flynn, 3d Corporal

Peter Jennings, 4th Corporal

Edward McKey, Director

Thomas Falvey, Director

John McGinnis, Director

Denis Smith, Director

Infantry Arms and Equipments on deposit with the Company, sixty

stand. At present the Company numbers fifty-two members.

CITY GUARDS

JACOB S. CRANE, Captain

M. Wormer, 1st Lieutenant

J. Tait, 2d Lieutenant

G. Near, Sec 2d Lieutenant

J. Near, 1st Sergeant

H. Hankin, 2d Sergeant

W.H. Taylor, 3d Sergeant

J. Collier, 4th Sergeant

W. Pottinger, 1st Corporal

J. Stone, 2d Corporal

J.A. Cary, 3d Corporal

J. Bozwell, 4th Corporal

J.S. Crane, Director

M. Wormer, Director

John Tait, Director

G. Near, Director

Rifles and Equipments on deposit with the Company, sixty stand. This

Company, which is a Rifle Company, was organized in 1852, and now

numbers 40 members.

STATE OFFICERS

LEONARD J. FARWELL, Governor

TIMOTHY BURNS, Lt. Governor

CHARLES H. ROBINSON, Secretary of State

EDWARD H. JANSON, Treasurer

EXPERIENCE ESTABROOK, Attorney General

AZEL P. LADD, Supít Public Instruction

ANDREW G. MILLER, U.S. Judge

LESTER H. COTTON, U.S. Marshal

JUDICIARY

Hon. EDWARD V. WHITON, Chief Justice

Hon. Levi Hubbell

Hon. Mortimre M. Jackson

Hon. Charles Larrabee

Hon. Wyram Knowlton

Hon. Timothy O. Howe

COUNTY OFFICERS

William E. Wording, Judge

Isaah G. Parker, Clerk of Court

La Fayette Parker, Dep_____of Court

John Famsdell, Clerk Board of Supervisors

John A. Carswell, Sheriff

Timothy D. Morris, Deputy

George W. French, Deputy

Daniel Robinson, Deputy

John Wilson, Recorder

Duncan Sinclair, Treasurer

Moses Vilas, Surveyor

UNITED STATES SENATORS

HENRY DODGE, of Dodgeville, Iowa Co.

ISAAC P. WALKER, of Milwaukee

REPRESENTATIVES IN CONGRESS

CHARLES DURKEE, of Kenosha

BEN C. EASTMAN, of Plattville

JAMES DUANE DOTY, of Menasha

OFFICERS

Wisconsin State Agricultural Society

HON HENRY M. BILLINGS, Presít

N.B. Clapp, Vice President

O. Densmore, Vice President

M. Webster, Vice President

Albert C. Ingham, Rec. and Cor. Secíy

Simeon Mills, Treasurer

Warren Chase, Executive Committee

Eliab ? B. Dean, Executive Committee

Sam. S. Daggett, Executive Committee

J.D. Merritt, Executive Committee

H.B. Hawley, Executive Committee

OFFICERS OF RACINE COUNTY AGRICULTURAL SOCIETY

N.R. NORTON, of Burlington, President

Ezra F. Weed, of Racine, Vice President

Chatfield H. Par_o_s ?, of Mt. Pleasant, Treasurer

J.C. Bunner, of Racine, Cor. Secíy

M.B. Meed, Executive Committee

C.H. Herrick, Executive Committee

M.G. Armocr ?, Executive Committee

Eben Weed, Executive Committee

VILLAGE OFFICERS

The following is a list of Civil Officers from the time of the

Incorporation of Racine, as a Village, up to the present time.

OFFICERS FOR THE YEAR 1841

Elias Smith, President

Alanson Filer, Trustee

Marshall M. Strong, Trustee

Consider Heath, Trustee

Levi S. Cary, Clerk

OFFICERS FOR THE YEAR 1842

B.B. Cary, President

Alanson Filer, Trustee

Levi Blake, Trustee

Sidney A. Sage, Trustee

Isaac Harmon, Clerk

OFFICERS FOR THE YEAR 1843

M.B. Mead, President

Charles S. Wright, Trustee

Alanson Filer, Trustee

Ludlow F. Lewis, Trustee

John Dickson, Trustee

Isaac Harmon, Clerk

Mathew B. Mead resigned his office as President, and Warren Cole was

elected in his place, and Lucius S. Blake, Trustee, in the place of

Alanson Filer.

OFFICERS FOR THE YEAR 1844

Warren Cole, President

Charles S. Wright, Trustee

Lucius S. Blake, Trustee

John Dickson, Trustee

Ludlow F. Lewis, Trustee

Isaac Harmon, Clerk

OFFICERS FOR THE YEAR 1845

John A. Carswell, President

David Bradley, Trustee

Charles Herrick, Trustee

John Dickson, Trustee

W.H. Lathrop, Trustee

Isaac Harmon, Clerk

OFFICERS FOR THE YEAR 1846

C.W. Spafard, President

Sylvester B. Peck, Trustee

John G. Conroe, Trustee

Elisha Raymond Jr., Trustee

Nathan Burnham, Trustee

Isaac Harmon, Clerk

OFFICERS FOR THE YEAR 1847

C.W. White, President

Edwin Gould, Trustee

James Fleming, Trustee

James M. Killip, Trustee

W.H. Waterman, Trustee

OFFICERS FOR THE YEAR 1848

Eli R. Cooley, President

William M. Allen, Trustee

Reuben M. Norton, Trustee

Seneca Raymond, Trustee

J.H. Palmeter, Trustee

OFFICERS OF THE CITY OF RACINE FOR 1848

Reuben M. Norton, Mayor

Isaiah G. Parker, Clerk

C.G. Collins, Treasurer & Collector

W.L. Utley, Marshal

S.S. Dickinson, Chief Engineer

ALDERMEN

William K. May

Roswell Morris

Moses Vilas

S.A. Sage

Geo. D. Fellows

Alanson Filer

S.C. Yout

L. Bradley

S.S. Hurlburt

H.L. Allen

CITY OFFICERS FOR 1849

Henry Bryan, Mayor

Isaac Harmon, Clerk

Isaac Hoyt, Jr., Marshal

Edward S. Blae, Treasurer

E.N. Aiken, Chief Engineer

A.C. Barry, Supít Com. Schools

W.E. Wording, City Attorney

B.B. Cary, City Physician

JUSTICES OF THE PEACE

Moses B. Butterfield

George S. Wright

ALDERMEN

Henry F. Cox

J.B. Wilson

John James

Melson Millett

Alfred Cary

William A. Murfey

John Ramsdell

Isaac Burbeck

Hosea L. Allen

Edwin A. Roby

CITY OFFICERS FOR 1850

Eli R. Cooley, Mayor

Isaac Harmon, Clerk

Jamer O. Bartlett, Marshal

G.C. Flago, Treasurer

M.G. Armor, Chief Engineer

A.C. Barry, Superintendant of Com. Schools

JUSTICES OF THE PEACE

Peyton R. Morgan

Geo. S. Wright

ALDERMEN

David Teft

Roswell Wyman

Justice Bailey

Peter Hettrick

Charles Herrick

Seneca Raymond

Moses Butterfield

Edwin A. Roby

Thos Dickinson

Edwin Gould

CITY OFFICERS FOR 1851

W.H. Waterman, Mayor

Isaac Harmon, Clerk

G.C. Flagg, Treasurer

James O. Bartlett, Marshal

Sidney S. Dickinson, Chief Engineer

A.C. Barry, Supt. Of Com. Schools

Moses Arms, City Assessor

JUSTICES OF THE PEACE

Peyton R. Morgan

William S. Rice

ALDERMEN

Vernon Stiles

Jared Freeman

Geo. Wustum

R.A. Wyman

John S. Bangs

Wm. K. May

Ira Dean

Reuben K. Norton

Michael Gorman

James E. Lockwood

CITY OFFICERS FOR THE YEAR 1852

W.T. Richmond, Mayor

Isaac Harmon, Clerk

G.C. Flagg, Treasurer

John Kearny, Marshal

M.G. Armor, Chief Engineer

A.C. Barry, Supt. Com. Schools

Moses Arms, City Assessor

JUSTICES OF THE PEACE

William S. Rice

W.J. Moody

ALDERMEN

A.P. Dutton

Nelson Griswold

Chester W. White

Elihu D. Filer

H.S. Durand

Wm. Vaughan

Michael Clark

James E. Lockwood

Francis Cashill

Evan Thomas

H.T. Sanders, City Attorney

Dr. J.L. Page, City Physician

Moses Vilas, City Surveyor

Samíl Chappel, Superintendant of Poor

George Wrightson, Harbor Master

Banner & Harrison, Printers to the City

Owen Roberts, City Sexton

STREET COMMISSIONERS

1st Ward; John McGinnis

2d Ward; M.G. Armour

3d Ward; George Tait

4th Ward; John Sullivan

OFFICERS OF RACINE AND ROCK RIVER PLANK ROAD

J.C. Mills, President, Spring Prairie

W.H. Lathrop, Secretary and Treasurer, Racine

S. Pratt, Superintendent, Spring Prairie

Directors:

Reuben M. Norton of Racine

J.C. Mills, Spring Prairie

A.H. Taggart, Delevan

Edwin Hodges, Elkhorn

Nathaniel Moulton, Rochester

Caleb J. True, Rochester

Marshall M. Strong, Racine

Chester W. White, Racine

Wm. H. Lathrop, Racine

OFFICERS OF RACINE AND RAYMOND PLANK ROAD

Nathan Joy, President

John W. Cary, Secretary and Treasurer

Directors:

Daniel Puffer

Jas. M. Titus

Abel Cooper

Charles Bishop

James Walker

Chas. Herrick

Racine & Raymond Plank Road Office at the office of Doolittle

& Cary, No. 158, Main Street, up stairs

OFFICERS OF RACINE AND WILMOT PLANK ROAD

Daniel Slauson, President

John W. Cary, Secíy and Treasurer

Directors:

N.D. Fratt

A. McIntire

Isaac Taylor

Reuben M. Norton

C.W. Spafard

Thomas Falvy

A.B. Jackson